رد کردن لینک ها

عجیب‌ترین لباس‌های فرم در جهان – بخش اول

 

در سراسر دنیا امروزه موارد عجیب و غریبی با اهداف مختلف اتفاق می‌افتد که هر کدام طرفداران و منتقدانی دارند. برای نمونه غذاهای عجیب و غریب در شرق آسیا، آرایش‌های عجیب و غریب قوم‌ و قبیله‌های آفریقایی، انجام کارهای عجیب و غریب، ساختمان‌های عجیب و موارد بسیار دیگر. در این مقاله قصد داریم در دو بخش عجیب‌ترین لباس‌های فرم در جهان را معرفی کنیم که در مناطق مختلف دنیا به وجود آمده‌اند.

در این دو بخش به معرفی لباس‌های فرم عجیب و غریبی مانند پوشاک ورزشی، لباس فرم مدارس، پوشش فرم نظامی، لباس کار کارمندان، لباس کار هنرمندان و… خواهیم پرداخت.

 

1- عجیب‌ترین پوشاک ورزشی

دنیای عجیب‌ترین‌ها وارد مقوله ورزش هم شده‌اند و در این بین تیم‌های ورزشی، لباس‌های فرم خود با رنگ، طرح و نقشی عجیب تولید کردند:

لباس ورزشی تیم اتحاد جماهیر شوروی

در سال 1970 لباس ورزشی عجیبی توسط تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی رونمایی شد، طرح این لباس کاملاً ساده مانند حکومت‌های کمونیستی که اعتقاد عجیبی به سادگی و بدون زرق و برق بودن جامعه داشتند، بود. این پیراهن با آستین بلند، بدون طرح، قرمز رنگ و با حروف اختصاری CCCP به معنای اتحاد جماهیر شوروی بود.

مورد بعدی عجیب‌ترین پوشاک ورزشی دنیا، مربوط به دهه 70 میلادی است. در آن زمان باشگاه فوتبال کلرادو کاربیو اعلام کرد به علت علاقه مالک باشگاه به فیلم‌های وسترن و بازیگر محبوب آن زمان جان وین، لباس فرم باشگاه را با الهام از فرم لباس کابوی‌ها طراحی خواهند کرد که متفاوت‌ترین پوشاک ورزشی تاریخ فوتبال شد.

پوشاک ورزشی عجیب بعدی پیراهن تیم فیورنتینا در سال 1996 میلادی بوده است که یکی از نوستالژی‌ترین لباس‌های فرم تاریخ فوتبال است. بازی قارچ خور یکی از بازی‌های معروف دستگاه میکرو در تمام دنیا بود که سوپرماریو به عنوان شخصیت اول این بازی، بر روی پیراهن این تیم فوتبال به عنوان تبلیغ نشست.

مورد بعدی لباس فرم اصلی تیم ملی مکزیک در جام جهانی 1998 فرانسه بود که شباهت زیادی به طرح‌های رمالی داشت. بعدها مشخص شد این طرح نمادی است از چهره خدای آزتک برای موفقیت پسران آزتک.

در سال 2013 مدیران باشگاه ورزشی مدیریا اسپورتینگ کشور برزیل به مناسبت 45 سالگی فوت چهره انقلابی آمریکای جنوبی، ارنست چگوارا، چهره این انقلابی را روی پیراهن اول تیم حک کردند.

مورد بعدی لباس فرم تیم ملی نیجریه در جام جهانی 2018 روسیه بود که این تیم با پوشاک فرم خاص و منحصر به فردشان توجه رسانه‌ها را به خودشان جلب کردند؛ این پوشاک ورزشی عجیب بین 32 تیم حاضر در جام جهانی به عنوان زیباترین لباس انتخاب شد.

مورد بعدی عنوان زشت‌ترین لباس دروازه‌بانی را از آن خود کرده است، خورخه کامپوس دروازه‌بان تیم ملی مکزیک در جام جهانی 1994 آمریکا به خاطر پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب با طرح‌های غیر متجانس مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. او لباسی را برای دروازه‌بانی خود با الهام از کت‌های جادویی رنگارنگ طراحی و به تن کرد که زشت‌ترین و عجیب‌ترین پوشاک ورزشی شد.

یکی دیگر از عجیب‌ترین پوشاک ورزشی مربوط به تیم فوتبال کامرون در سال 2002 بود که به عنوان پوشش فرم فوتبالی این تیم خبرساز و البته برای این تیم نیز دردسرساز شد. کامرون در بازی مقابل سنگال در فینال جام ملت‌های آفریقا 2002 در ضربات پنالتی به پیروزی رسید اما فیفا به علت نداشتن آستین پیراهن ورزشی اجازه بازی در جام جهانی را به این تیم نداد و آنها را مجبور کرد به لباس‌های خود آستین بدوزند!

2- عجیب‌ترین لباس کار کارمندی

یکی از کشورهایی که عجیب‌ترین کارها در آن انجام می‌شود کشور چین است. در یکی از این موارد، یک مرد چینی به جای پوشیدن فرم اداری کت و شلوار تصمیم به پوشیدن لباسی به شکل مرد آهنی گرفت؛ این مرد که وانگ کانگ نام دارد بعد از ورود به محل کارش در شهر شانگهای تمام همکارانش را شگفت‌زده کرد و برخی از همکارانش نیز از شدت ترس فریاد می‌زدند.

این مرد چینی دلیل پوشیدن این لباس عجیب را به جای پوشش فرم اداری‌اش، تماشای فیلم سینمایی مرد آهنی و ایده گرفتن از آن دانست؛ وی حدود 3 ماه برای ساخت این لباس وقت صرف کرد و حدود 450 دلار نیز برای او هزینه در بر داشت.

در موردی دیگر کارمندان و مجریان شبکه تلویزیونی کره شمالی در سال 2017 و در پی تهدید آمریکا از سوی مقامات نظامی کره شمالی به جهت حمله پیش دستانه به آمریکا، مجریان اخبار تلویزیون کره شمالی با یونیفرم نظامی در بخش خبر حاضر شدند و اخبار را اعلام کردند. البته این اولین و آخرین مورد حاضر شدن مجریان با یونیفرم نظامی در جلوی دوربین تلویزیون نبود؛ بلکه عجیب بودن آن در این مورد بود که مجریان خبر هیچ سمت نظامی نداشته‌اند.

یکی دیگر از نمونه‌های عجیب فرم کارمندی، لباس مهمانداران هواپیمایی تفتان در ایران است که مدیرعامل این شرکت هواپیمایی اعلام کرده است، مهمانداران این ایرلاین با پوشیدن لباس‌های محلی سیستان و بلوچستان به مسافران این خط هوایی خدمات لازم را ارائه می‌کنند. این لباس‌های محلی بیشتر مربوط به بخش چابهار که لباسی شبیه لباس محلی هند و پاکستان دارند، شبیه است. مدیرعامل تفتان اعلام کرد لباس‌ها با توجه به شهر مقصد تغییر خواهند کرد و از لباس محلی آن ناحیه استفاده خواهد شد.

3- عجیب‌ترین پوشش فرم سیاسی

در تمام دنیا پوشش فرم مردان و زنان سیاست‌مدار تقریباً به یک شکل واحد است. این مورد بیشتر در لباس رسمی سیاست‌مداران مرد دیده می‌شود که به کت و شلوار منتهی می‌گردد. اما در این بین برخی سیاست‌مداران از لباس‌های عجیبی که برای‌شان طراحی شده است، استفاده می‌کنند. برای نمونه یکی از عجیب‌ترین آنها پوشش فرم سفیر تونس در تهران، طارق بالطیب در دیدار با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سال 1397 است که احتمالاً از لباسی محلی برای این دیدار استفاده کرده‌اند.

به گفتگو بپیوندید