رد کردن لینک ها

چگونه لباس‌های پنبه‌ای را با ماشین لباسشویی بشوییم؟

هر نوع پارچه‌ و لباسی روش شستشوی مخصوص به خود را دارد؛ بیشتر افراد وقتی می‌خواهند لباسی را با ماشین لباسشویی بشویند، توجهی به جنس و نوع شستشوی آن ندارند. همه ما در منزل خود ماشین لباسشویی داریم، فرقی نمی‌کند لباس کارمان باشد یا پوشاک ورزشی یا فرم اداری یا حتی پرده منزل؛ همه را با هم درون ماشین لباسشویی قرار می‌دهیم و درجه زمان شستشو را روی کمترین زمان می‌گذاریم.

در نظر اول شاید لباس‌ها و اقلام پارچه‌ای دیگر تمیز شده باشند، اما اصلاً به فکر کوتاه شدن طول عمر لباس و از ریخت افتادن آنها نبودیم؛ بنابراین طی مدتی کوتاه مجبور به خرید لباس‌های نو می‌شویم. اما در این مقاله با روشی آشنا می‌شویم که فقط درباره طرز شستشوی لباس‌های پنبه‌ای با ماشین لباسشویی تبادل نظر خواهیم کرد؛ اگر شما هم روشی را برای شستشوی این نوع لباس بلد هستید، آن را با ما در میان بگذارید.

 

انواع لباس‌های پنبه‌ای

 

لباس‌های پنبه‌ای به دلیل رفتار و مزایایی که دارند، مورد علاقه بسیاری از افراد است؛ پارچه پنبه‌ای که به آن پارچه نخی نیز گفته می‌شود دارای مزایایی مانند جذب عرق بدن و تبدیل آن به هوا، نرم، عایق گرما و سرما، تولید شده از الیاف طبیعی، عدم ایجاد حساسیت پوستی و دارای مقاومت بالا در برابر شستشو می‌باشد.

به همین دلیل، افراد زیادی به لباس‌های پنبه‌ای علاقه مند هستند و تولیدکنندگان نیز از این علاقه سود می‌برند. انواع لباس‌ها برای مردان و زنان با این پارچه تولید می‌شوند که برخی از آنها شامل: لباس فرم مدارس، پوشاک ورزشی، لباس کار، لباس کارگری، تی‌شرت، لباس زیر، لباس‌های گرم و…

 

ترفندهای شستن لباس با ماشین لباسشویی

 

 

کار با ماشین لباسشویی به صورتی‌که امروزه انجام می‌شود نیست و برای شستشوی اصولی البسه به طوری‌که هیچ آسیبی به لباس و ماشین وارد نشود در اولویت قرار دارد. خیلی نمی‌دانند برخی لباس‌ها را باید تا کنند و در ماشین لباسشویی قرار دهند و یا نمی‌توان برخی لباس‌ها را برای خشک شدن به خشک‌کن ماشین لباسشویی سپرد.

شستشوی لباس کار و لباس‌های فرم اداری با ماشین لباسشویی کار سختی است که ممکن است باعث از بین رفتن لباس شود؛ بنابراین برای شستشوی بعضی لباس‌ها باید از ماشین‌های صنعتی کمک گرفت. استفاده همزمان از لباس‌های رنگی و تیره در ماشین می‌تواند لباس‌های شما را با تغییر رنگ مواجه کند و یا استفاده از تنظیم شستشوی لباس نخی برای لباس‌های پشمی می‌تواند عمر لباس شما را کوتاه کند و حتی آن لباس خوب شسته نشود!

بنابراین به این ترفندها دقت کنید، به برچسب‌های روی لباس و همچنین نکات مهم استفاده از ماشین لباسشویی دقت کنید؛ بعد از خرید و نصب لباسشویی، کتابچه راهنمای ماشین را مطالعه کرده‌اید؟ از نکات آن استفاده کرده‌اید؟ کارشناسان زمان زیادی را برای گردآوری بهترین نکات برای شستشوی اصولی صرف کرده‌اند؛ پس به دفترچه ماشین لباسشویی خود هم نگاهی بندازید.

 

شستشوی لباس پنبه‌ای با ماشین لباسشویی

 

قبل از شروع شستشوی لباس‌های پنبه‌ای (نخی) باید به این نکات توجه کنید:

 • لباس‌های پنبه‌ای به دلیل شل بودن بافت آنها بهتر است با دست شسته شوند.
 • حتماً لیبل و روش شستشویی که روی لباس‌ها زده شده را مطالعه کنید.
 • قبل از شستشو لباس‌ها را برعکس (پشت و رو) کنید.
 • از خشک کن ماشین لباسشویی برای خشک کردن لباس‌های پنبه‌ای استفاده نکنید.
 • برای تمیز کردن هر گونه لکه از روی لباس پنبه‌ای، ابتدا لباس را درون یک تشت حاوی آب سرد قرار دهید.
 • برای پاک کردن لکه‌ها، پارچه خیس را روی لکه نکشید تا از گسترده شدن لکه جلوگیری کنید.
 • شستشوی لباس‌های تیره و لباس‌های رنگ روشن را جداگانه انجام دهید.
 • برای شستشو با آب سرد بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید؛ چراکه پودر رختشویی به خوبی در آب حل نمی‌شود و پس از خشک شدن لباس لکه‌های پودر بر روی لباس باقی می‌مانند.
 • لباس‌های نخی و تی‌شرت‌ها را با خشک‌کن ماشین لباسشویی خشک نکنید.
 • اگر زیر بغل لباس‌ها بر اثر عرق کردن تغییر رنگ داده‌اند، ابتدا با آب سرد و در یک تشت لکه‌ها را پاک کنید.
 • لباس‌های دارای تزئینات حتماً باید پشت و رو شسته شوند.
 • اگر لباس کار، پوشاک ورزشی حرفه‌ای، لباس فرم اداری، لباس فرم مدارس و این قبیل لباس‌هایتان از پارچه پنبه ای تولید شده‌اند، بهتر است شستشوی آنها را به خشکشویی‌ها بسپارید.

 

برای شستشوی لباس‌های پنبه‌ای با آب گرم به ماشین لباسشویی می‌توان از پودرهای رختشویی مخصوص ماشین استفاده کرد و همچنین مقداری محلول شوینده (نرم کننده یا سفید کننده برای لباس‌های روشن و شوینده مخصوص لباس‌های تیره) نیز به آن اضافه کرد.

 

لباس‌های مشکی و تیره باید با آب سرد شسته شوند و لباس‌های روشن با آب گرم؛ دقت کنید برای شستشوی لباس‌های پنبه‌ای درجه‌ روی ماشین لباسشویی که نوع پارچه را تنظیم می‌کند بر روی Cotton قرار دهید.

میزان چرخش لباسشویی را به نسبت حجم لباس‌های داخل آن تعیین کنید، اگر از یک سوم ماشین را استفاده می‌کنید باید از چرخش کند و اگر از کل حجم ماشین استفاده می‌کنید از چرخش با سرعت بالا استفاده نمایید.

پس از پایان شستشو سریعاً لباس‌ها را از داخل ماشین لباسشویی خارج کنید و درب ماشین را برای مدتی باز نگه دارید. همچنین لباس‌ها را برای خشک شدن به فضای باز ببرید. توجه داشته باشید که برای خشک شدن لباس‌های پنبه‌ای نباید برای نگه داشتن آنها بر روی رخت آویز از گیره استفاده کنید، این کار باعث ایجاد کشیدگی، چین و چروک و زودتر از بین رفتن آنها می‌شود.

برای گرفتن آب اضافی لباس از حوله استفاده کنید و آن را نچلانید؛ سپس لباس‌ها را با چوب لباسی آویزان کنید.

 

پارچه پنبه‌ای با دوام و دارای تار و پود نرم و لطیف است و این روزها طرفداران زیادی دارد؛ اما چون جمع‌شدگی از طبیعت  الیاف پنبه منشأ می‌گیرد، بنابراین محصولات تولید شده با پنبه نیز از این خصوصیت بهره‌مند هستند. این ویژگی باعث سخت‌تر شدن شستشو و خشک کردن آنها می‌شود اما با رعایت نکات بالا می‌توان به راحتی شستشویی اصولی داشت.

به گفتگو بپیوندید