رد کردن لینک ها

اعتماد به نفس در جلسات کاری

چگونه اعتماد به نفس بیشتری در جلسات کاری داشته باشیم؟

جلسه کاری یکی از فعالیت‌های اجتناب ناپذیر هر تیم، شرکت، اداره و سازمانی است که می‌خواهند درباره مسائل مختلف به مشورت و اخذ تصمیمات مهم برای رسیدن به اهداف بپردازند. شما که این مطلب را مطالعه می‌کنید، مطمئناً برای یک بار هم که شده در چنین جلساتی حضور داشته‌اید، آیا برای اظهار نظر کردن در این جلسات خجالت کشیده‌اید؟ در کارها مشارکت داشته‌اید؟ مطالب مهمی ارائه داده‌اید؟ آیا با لباس فرم مناسب در این جلسات حاضر شده اید؟

در این مقاله تعدادی نکات مهم را عنوان خواهیم کرد، که با به کارگیری آنها می‌توانید اعتماد به نفس بالایی در طول جلسات کاری داشته باشید و به راحتی و بدون استرس نکات لازم را به زبان آورید؛ بدون اینکه نگران بازخورد آن باشید. مهم این است که شما چیزی در ذهن دارید که از نظر شما ممکن است برای شرکت و رسیدن به اهداف شرکت مهم و به درد بخور باشد.

عدم مشارکت شما در جلسات کاری، از شما یک فرد منزوی، تنها و فاقد اعتماد به نفس می‌سازد که هیچ گاه در نظر همکاران و بالا دستی‌هایتان جدی گرفته نخواهید شد! پس باید فکری کنید، باید خود را نشان دهید و اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید تا در جلسات کاری تأثیرگذار باشید و در امورات مختلف مشارکت بیشتری داشته باشید.

 

نکاتی که اعتماد به نفس شما را چند برابر می‌کند

1- مطالعه

کتاب بهترین منبع برای بالا بردن اعتماد به نفس است! شاید بپرسید، چرا؟ کتاب منبع کاملی از اطلاعات است. در صورتی‌که در طول جلسات کاری ساکت باشید، این موضوع را به همکاران‌تان القا می‌کنید که شما هیچ اطلاعی از موضوع بحث ندارید و این اصلاً برای شما خوب نیست و کم کم اعتماد به نفس شما را کاهش می‌دهد.

اما راهکار چیست؟ مطالعه کنید، درباره موضوعات مختلف اطلاعات کسب کنید، کتاب‌های مربوط به کار خود را پیدا کنید، بخوانید و نکته برداری کنید؛ رقبای کاری خود را زیر نظر داشته باشید و اطلاعات زیادی از آنها از نحوه مدیریت، فروش، تعامل با کارمندان و کارگران به دست آورید. همین موارد می‌تواند ایده‌هایی را در ذهن شما پرورش دهد و زمانیکه در جلسه کاری حضور دارید، نکته‌هایی دارید که می‌توانید بیان کنید و ایده‌هایی دارید که می‌توانند شرکت شما را توسعه دهند.

یکبار امتحان کنید و تأثیر شگفت انگیز آن را در جلسه اول کاری خود مشاهده کنید و ببینید چقدر حالتان خوب می‌شود، همکاران و مدیران چقدر بعد از جلسه با شما صحبت می‌کنند و شما در نظر آنها به یک فرد اندیشمند و به درد بخور تبدیل می‌شوید.

 

2- با زبان بدن‌تان بازی کنید

زبان بدن یکی از مهارت‌هایی است که افزایش یادگیری آن باعث افزایش اعتماد به نفس شما در جلسات کاری می‌شود. اگر در طول جلسه با موهایتان بازی کنید، دهان‌تان را با دست بپوشانید، روی صندلی تکان بیش از حد داشته باشید، ارتباط چشمی ضعیفی برقرار کنید، لباس کار خود را وارسی کنید و…؛ همه اینها گواه عدم اعتماد به نفس هستند.

سعی کنید بر روی صندلی صاف بنشینید، با صدای رسا صحبت کنید، از حرکات بی مورد خودداری کنید، با اعضای دیگر ارتباط چشمی مناسب برقرار کنید، حین صحبت دیگران خوب و دقیق گوش کنید و با کمی درنگ و با آرامش پاسخ دهید؛ در صورتی که در رده بالای شرکتی هستید، حتی می‌توانید از روی صندلی خود بلند شده و نکته‌ای را با قدم زدن و در کنار یکی از همکاران رفتن یا کنار تخته وایت برد رفتن گوشزد کنید.

از حرکات دست خود به خوبی استفاده کنید، دست‌هایتان را روی میز بگذارید و مشت‌تان را باز کنید که این سلطه شما بر محیط جلسه و سخنی که می‌گویید را نشان می‌دهد. زبان بدن دیگران را در طول جلسه تحلیل کنید و به آنها نیز اعتماد به نفس خود را هدیه کنید.

 

3- با دیگران تعامل کنید

زمانیکه نوبت ارائه شما در جلسه می‌رسد یا از شما می‌خواهند نظرتان را بگویید؛ با آرامش صحبت کنید و دیگران را در ارائه خود شریک کنید، از آنها سوال کنید تا در زمان پاسخ آنها نفسی تازه کنید. با گذشت چند ثانیه می‌توانید تنفس و ضربان قلب خود را کنترل کنید و با یادآوری موارد بالا دوباره ارائه خود را ادامه دهید.

این مورد می‌تواند یکی از راهکارهای فوق العاده در زمانی باشد که شما دچار استرس در ارائه شده‌اید؛ حتماً آن را امتحان کنید و نتیجه آن را ببینید. به جایی خواهید رسید که حتی بدون داشتن استرس، دیگران را در ارائه خود شریک می‌کنید و این اعتماد به نفس دیگران را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد و شما را در جایگاه بالایی قرار می‌دهند.

 

4- خودتان را مقایسه نکنید

مقایسه خود با دیگران می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. فردی در جلسه کاری به حدی اعتماد به نفس دارد که در یک جلسه رسمی صحبت خود را با گفتن یک لطیفه و خنداندن حضار شروع می‌کند، بدون اینکه کسی فکر کند این کار بی ادبی است یا خیر!

شما هم می‌خواهید مثل او باشید و همین جا باعث مقایسه خود با دیگری شده‌اید و چون نمی‌توانید این مورد را اجرا کنید، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. هر فردی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که با آنها به خوبی می‌تواند ارتباط بگیرد و دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.

لازم نیست شما اول صحبت‌هایتان لطیفه بگویید؛ کافی است نقطه قوت خود را پیدا کنید و مثلاً اول صحبت‌هایتان نظر همکاران‌تان را به چالش بکشید، از اتفاقی که قبل از جلسه افتاده بود صحبت کنید و یا کاری دیگر… . با انجام این مهارت و نکته، به اعتماد به نفس خود نمره دهید.

 

سخن آخر

در این مقاله چهار نکته مهم برای داشتن اعتماد به نفس در جلسات کاری صحبت کردیم، نکاتی که می‌توانند شما را متحول کنند؛ البته نکات زیادی در این باره وجود دارد مثلاً از لباس فرم اداری مناسب خودتان در طول جلسه استفاده کنید و یا موبایل خود را در طول جلسه خاموش نگه دارید و…

کافی است کمی به خودتان ایمان و باور داشته باشید که از عهده هر کاری بر می‌آیید، خود را در چالش قرار دهید تا از چالش‌های کاری نهراسید. این موارد اعتماد به نفس شما را چند برابر می‌کنند.

به گفتگو بپیوندید