رد کردن لینک ها

پاک کردن لکه چای و قهوه از روی لباس

چگونه لکه چای و قهوه را از لباس پاک کنیم؟

لکه چای و قهوه از سری لکه‌های سخت پاک شونده هستند که اگر بر روی لباسی بریزند، از بین بردن آنها کاری دشوار است و اگر این لکه‌ها را پاک نکنیم، ماندگاری آن حتی باعث می‌شود این لکه‌ها دیگر پاک نشوند و با برای تمیز کردن آن مجبور به استفاده از پاک کننده‌های قوی و اسیدی شویم، که آنها هم به لباس آسیب می‌زنند. در این مطلب شما را با روش‌های مخصوصی برای پاک کردن این لکه‌ها آشنا می‌کنیم که مناسب لکه‌های روی لباس کار، لباس مدارس، پوشاک ورزشی، لباس کارگری و از این قبیل لباس‌ها می‌باشد.

 

نکات مهم درباره لباس‌های لک شده

  • تمامی مواردی که در ادامه ذکر می‌شوند مخصوص لباس‌هایی هستند که قابلیت شستشو را دارند؛ لکه بری لباس‌های غیرقابل شستشو یا تخصصی مانند لباس کار آتش نشانی و… باید توسط افراد متخصص با مواد شوینده مخصوص در خشک‌شویی‌ها انجام بگیرند.
  • امروزه مواد شوینده و لکه‌بر مختلفی در بازار وجود دارند که کار لکه بری را به خوبی انجام می‌دهند، اما به دلیل اسیدی بودن این شوینده‌ها و همچنین احتمال پخش شدن لکه بر روی لباس، بهتر است شستشو و لکه بری از پشت لباس انجام گیرد.
  • هنگام استفاده از پارچه برای لکه بری، باید به صورت ضربه‌ای تمیز کردن لکه را انجام دهید؛ مالش پارچه بر روی لباس باعث پخش شدن لکه به قسمت‌های دیگر می‌شود.
  • برای لکه بری ابتدا ضربات پارچه را از خارج از محدوده لکه شروع کنید و سپس بر روی لکه ضربه بزنید.
  • برخلاف لکه‌های چربی، برای لکه بری چای و قهوه از روی لباس‌ها بهتر است از آب سرد استفاده کنید؛ زیرا آب گرم باعث پدیدار شدن بیشتر لکه‌ها می‌شود.
  • برچسب لباس را چک کنید؛ برخی از تولید کنندگان با توجه به شناختی که از پارچه‌های لباس دارند، قوانینی را برای ماندگاری کیفیت لباس بر روی یک برچسب می‌نویسند و در لباس قرار می‌دهد. آن را مطالعه کنید و اگر عبارت “فقط خشکشویی” بر روی لباس درج شده بود، به جای اینکه خودتان به لکه بری مشغول شوید آن را به خشکشویی متخصص بسپارید.

 

روش‌هایی برای پاک کردن لکه چای از روی لباس

نکات و روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شوند، برای تمام لباس‌های قابل شستشو مانند لباس روزمره، لباس کار، مانتو، شال، پوشاک ورزشی و… مناسب هستند:

1- آبکشی لباس با آب سرد

هر زمان که چای بر روی لباس شما ریخت، سریعاً وارد عمل شوید و روی آن قسمت آب سرد بریزید یا با یک دستمال که آب سرد خیس شده، چندین بار روی لکه فشار دهید تا از رنگ گرفتن و لکه شدن لباس جلوگیری شود.

 

2- لباس را در آب سرد قرار دهید

برای اینکه لکه چای از روی لباس به خوبی پاک شود، کافی است لباس را به مدت نیم ساعت در آب سرد قرار دهید، می‌توانید کمی شوینده لباس هم به آب اضافه کنید تا کاملاً تمیز شود و لکه از بین برود.

 

3- لباس را در محلول سرکه قرار دهید

اگر لباس‌ شما پنبه‌ای و نخی است و لکه چای روی آن وجود دارد، بهتر است لباس را به مدت نیم ساعت درون یک محلول دست ساز خانگی قرار دهید. این محلول را به این صورت تهیه کنید: سه پیمانه سرکه سفید به همراه یک پیمانه آب سرد را درون یک سطل یا تشت بریزید و لباس خود را درون آن غوطه‌ور کنید و سپس لباس را بشویید و آبکشی کنید.

روش دیگری وجود دارد که می‌توانید این محلول دست ساز را درون یک اسپری بریزید و روی لکه اسپری کنید و پس از سی دقیقه آن را بشویید. اگر لکه چای از روی لباس پاک نشد، کمی نمک روی لکه بریزید و آن را بسابید تا لکه از بین برود.

 

4- لباس‌تان را بشویید

پس از اینکه لکه را از روی لباس پاک کردید، آن را با پودر رختشویی و شوینده‌هایی مانند سفید کننده و نرم کننده بشویید.

 

5- لباس را خشک کنید

لباس را با دست یا با ماشین لباسشویی بشویید، اما از خشک کن لباسشویی استفاده نکنید. آن را از لباسشویی خارج کرده و برای خشک شدن در فضای باز و زیر آفتاب قرار دهید.

 

 

روش‌هایی برای پاک کردن لکه قهوه از روی لباس

1- دستمال کاغذی یا پارچه پنبه‌ای خیس

یک دستمال کاغذی یا پارچه پنبه‌ای را با آب سرد خیس کنید و تا جایی که می‌شود آن را روی لباس فشار دهید تا رنگ قهوه را به خود جذب کند. به هیچ عنوان پارچه خیس را روی لکه نکشید چون باعث پخش شدن لکه و رنگ قهوه می‌شود.

 

2- لباس‌تان را زیر آب سرد بگیرید

لباس را پشت و رو کنید و از پشت لکه آب سرد را روی آن بریزید تا جایی که اثر قهوه از روی لباس از بین برود. در نهایت آن را بچلانید تا آب اضافی گرفته شود.

 

3- از مایع ظرفشویی یا شامپو استفاده کنید

مایع ظرفشویی و کف آن باعث پاک شدن لکه قهوه می‌شود. آن را بر روی لکه ریخته و سپس با پارچه به آن ضربه بزنید تا لکه از بین برود. همچنین می‌توانید از شامپو‌ نیز استفاده کنید (البته شامپو نباید حاوی رنگ، عطر و نرم کننده باشد)

 

4- لباس را با سرکه آبکشی کنید

چون سرکه و لکه قهوه خاصیت اسیدی دارند، بعد از اینکه با شامپو یا مایع ظرفشویی لباس را کفی کردید، آن را با سرکه آبکشی کنید.

 

5- تکرار مراحل بالا

بعد از انجام مراحل بالا لباس را بشویید و خشک کنید؛ اگر باز لکه قهوه پاک نشد، مراحل بالا را مجدداً تکرار کنید تا لکه از بین برود.

 

سخن آخر

تمام مراحل گفته شده در بالا کاربردی هستند و با امکاناتی که در هر منزلی وجود دارد قابل انجام هستند؛ پس در صورتی‌که چای یا قهوه روی لباس کار شما ریخت، نگران نباشید و فقط به سرعت آن را با آب سرد بشویید.

به گفتگو بپیوندید