رد کردن لینک ها

اصول شیک پوشی در محل کار

چهار نکته کلیدی درباره پوشش در محل کار

پوشش مناسب در محل کار می‌تواند کلیدی‌ترین وظیفه یک کارمند باشد؛ برخی شرکت‌ها دارای لباس فرم اداری برای کارمندان و لباس کار برای کارگران و خدمه هستند. چهار نکته برای اینکه پوشش مناسبی در محل کار داشته باشیم را در این مقاله بیان خواهیم کرد که رعایت آنها می‌تواند در پیشرفت یک شرکت نیز موثر واقع شود.

 

انواع محیط کاری و نوع پوشش فرم در آنها

  • رسمی
  • نیمه رسمی
  • غیر رسمی

 

نوع و رنگ پوشاک کار در فضاهای کاری مختلف به انواع و اقسام گوناگونی تقسیم می‌شوند، مانند محیط کاری رسمی مثل اداره‌جات که بهتر است لباس فرمی مانند کت و شلوار برای آقایان و مانتو اداری برای خانم‌ها به تن داشته باشیم و یا در محیط کاری نیمه رسمی مانند شرکت‌های خصوصی که پوشاک کار در این دسته بستگی به شخصیت کارمند، قوانین داخلی شرکت و نظرات مدیران دارد. در سازمان‌ها و ادارات دولتی و رسمی کارمندان بخش خدمات نیز از لباس کار یک دست و لباس کارگری از پیش تهیه شده، استفاده می‌کنند.

بیمارستان‌ها نیز جزء مراکز کاری رسمی قلمداد می‌شوند که از البسه بیمارستانی که نوعی پوشش فرم در بیمارستان‌ها هستند، استفاده می‌کنند.

بهترین پوشش فرم در محیط‌های کاری نیمه رسمی برای آقایان کت و شلوار، پیراهن و شلوار، اورکت، پالتو و… و برای بانوان مانتو اداری می‌باشد. در اینگونه شرکت‌ها لباس کار کارمندان بخش خدمات نیز بیشتر به سلیقه خودشان بستگی دارد و یا طبق مقررات درون شرکتی لباس می‌پوشند.

دسته سوم محیط‌های کاری، غیر رسمی می‌باشد؛ مانند: شرکت‌های خانوادگی، شرکت‌های خدماتی، آموزشگاه‌ها، مطب‌های پزشکی، تیم‌های دانشجویی، شرکت‌های استارتاپی و… که دارای محیط کاری نوپا و جوان با کارمندانی سرزنده با ساعات کاری متفاوت هستند.

در اینگونه محیط‌ها روحیه تیمی بسیار شاد است و معاشرت افراد در داخل و خارج از شرکت به صورت دوستانه و صمیمی می‌باشد؛ پوشش فرم در این شرکت‌ها براساس فرهنگ سازمانی آنها متفاوت تر است و شامل تی شرت و یا مانتو های اسپرت می باشد.

 

نکاتی درباره پوشش در محل کار

1-    پوشش مناسب فرم اداری و کاری

مدیران مشاغل برای لباس فرم سازمان خود باید برنامه درستی و مناسبی داشته باشند و نباید از رنگ‌هایی استفاده کنند که بر خلاف قوانین داخلی سازمان باشد. در سازمان‌ها و ادارات دولتی فرم اداری اغلب به رنگ‌های تیره انتخاب می‌شوند.

پوشیدن کت تک رنگی، همراه با شلوار نامناسب علاوه بر اینکه برخلاف قوانین محیط کاری رسمی است، می‌تواند جلوه بدی به محیط کاری دهد.

بهترین و رسمی‌ترین پوشش اداری برای آقایان کت و شلوار سرمه‌ای می‌باشد که در تمام دنیا امری متداول است. کت و شلوار آقایان باید تک دکمه یا دو دکمه باشد که در هنگام ایستادن دکمه بالایی کت بسته و در هنگام نشستن دکمه‌ها باز باشند.

کت‌های مناسب محیط کاری باید یک چاک یا دو چاک باشند و لیبل روی آستین کت نیز باید از آن جدا شود. در زیر کت باید پیراهنی ساده و دکمه‌ای به رنگ‌های سفید، آبی روشن است که باید آستین پیراهن یک سانتی‌متر از کت بیرون باشد.در زیر پیراهن با رنگ روشن، یک عرق گیر یا رکابی سفید و بلند بپوشید.

پوشش اداری بانوان نیز مانتو اداری به همراه شلوار و مقنعه می‌باشد که بهترین رنگ برای مانتو اداری، رنگ سرمه‌ای و مشکی و برای مقنعه و شلوار نیز همان رنگ‌ها با این تفاوت که اگر مانتو خود را سرمه‌ای انتخاب کرده‌اید، مقنعه و شلوار خود را مشکی انتخاب کنید.

مدیران سازمان ها می توانند از گلدوزی یا چاپ لوگوی خود روی لباس های فرم استفاده کنند که این کار کمک شایانی به شخصی سازی لباس فرم آنها خواهد کرد.

 

2-  انتخاب کیف و کفش مناسب

کفش و کمربند یکی از الزامات پوشش رسمی آقایان است که با کت و شلوار ست می‌شوند. رنگ کیف، کفش و کمربند باید همرنگ و ساده باشند. سعی کنید از سگگ‌های زیبا و ساده برای شلوار استفاده کنید. کمربند و کفش‌های چرمی بهترین انتخاب هستند.

بانوان می‌توانند مانتو، شلوار و مقنعه را یک رنگ انتخاب کنند؛ اما بهتر است برای روحیه خودشان از دو رنگ استفاده کنند. بازی با دو رنگ در پوشش فرم بانوان وجود دارد و می‌توانند مقنعه و کیف و کفش خود را یک رنگ انتخاب کنند یا شلوار، مقنعه و کفش خود را یک رنگ قرار دهند و دیگر مواردی که به سلیقه خود خانم‌ها مرتبط است. در هر صورت بهتر است بانوان رنگ کیف و کفش خود را همانند هم انتخاب کنند.

 

3- استفاده از عطر و اکسسوری مناسب

از اکسسوری‌های مردانه به دقت و با ظرافت استفاده کنید؛ یک ساعت عقربه‌ای زیبا و بند فلزی به رنگ نقره‌ای و یک حلقه یا انگشتر زیبای نقره‌ای می‌تواند شما را جذاب‌تر و رسمی‌تر نشان دهد. به هیچ عنوان از دو انگشتر در یک دست استفاده نکنید. در محیط کاری رسمی استفاده از گردنبند و دستبند اصلاً توصیه نمی‌شود. یک خودنویس زیبا و خاص در جیب جلو یا کناری کت شما می‌تواند شما را خاص‌تر نشان دهد.

در صورتی‌که از کروات استفاده می‌کنند در انتخاب رنگ و اندازه آن دقت کنید و از برای بستن آن از روش دو گره استفاده کنید. بهترین رنگ‌های کروات رنگ سازمانی، مشکی، سرمه‌ای و بنفش تیره است. بهتر است در جلسات کاری به علت حساسیت دیگران از عطری استفاده نکنید و یا حداقل از عطر با بوی تند و به مقدار زیاد استفاده نکنید. یک عطر ملایم می‌تواند تأثیرگذار باشد.

خانم‌ها نباید از زیورآلات و اکسسوری‌های اضافه استفاده کنند؛ یک ساعت عقربه‌ای بند فلزی و نازک و یک حلقه ساده به رنگ نقره‌ای می‌توانند بهترین انتخاب باشند. از پوشیدن گردنبند، گوشواره و دستبندهای بزرگ و مخصوصاً طلا و جواهرات خودداری کنید.

 

4-   آراستگی ظاهر

آراستگی ظاهر و رعایت نکات بهداشتی از مهمترین صفات یک کارمند نمونه است. آقایان باید از آراستگی ظاهری مناسبی برخوردار باشند. به هیچ عنوان با موهای کثیف، مرتب و شانه نشده بر سر کار خود حاضر نشوید. همیشه موهای خود را مرتب و کوتاه نگه دارید. به مرتب بودن ریش، سیبیل و ابرو خود نیز دقت کنید و یا ریش خود را اصلاح کنید.

بانوان به دلیل قوانین داخلی کشور بهتر است موهای خود را داخل مقنعه بسته و آرایش صورتی ملایم داشته باشند.

 

به گفتگو بپیوندید