رد کردن لینک ها

چگونه از لباس ها مراقبت کنیم؟

مرتب نگه داشتن لباس‌ها آنقدرها هم سخت نیست و تنها به رعایت چند نکته هنگام استفاده، شستشو و اتو زدن بستگی دارد؛ فرقی نمی‌کند این لباس‌ها، لباس کار باشند یا پوشاک ورزشی، لباس فرم مدارس، لباس کارگری، مانتو اداری و…؛ فقط بدانید که چه اصولی را باید رعایت کنید تا لباس شما همیشه مرتب باشد.

البته لباس‌ها هم مانند دیگر وسایل تولیدی دارای عمر مفیدی هستند که به کیفیت و نوع استفاده آنها نیز وابسته‌اند اما می‌توان با مراقبت‌های درست یا نادرست، لباسی را مدت زمان زیادی استفاده کرد و یا در مدت زمان کوتاهی از بین برد؟!

در ادامه این مقاله می‌خواهیم به نکاتی بپردازیم که رعایت آنها می‌تواند کیفیت لباس‌ها را حفظ کند، رنگ آنها را ثابت نگه دارد و مدت عمر آن را طولانی‌تر کند! با ما همراه باشید و به نکات زیر اهمیت فراوانی دهید.

نکات مهم در مرتب نگه داشتن لباس‌ها عبارتند از:

  • نحوه شستشوی صحیح لباس
  • نحوه اتو کشیدن صحیح لباس
  • نحوه نگهداری صحیح لباس‌ها در کمد لباس

 

نحوه شستشوی صحیح لباس

بسیاری از مشکلاتی که برای لباس‌ها به وجود می‌آید به خاطر روش نادرست شستشوی لباس می‌باشد. معمولاً بر روی پارچه کوچکی که در درون لباس‌ها قرار گرفته است، اطلاعات جنس لباس، درجه حرارت آب، مدت زمان مورد نیاز برای شستشوی لباس و… نوشته شده است که باید به آنها دقت نمود. رعایت این موارد برای لباس کار، پوشاک ورزشی، لباس کارگری، لباس فرم مدارس و این دست لباس‌ها در اهمیت بالایی قرار دارد.

هرگز اینگونه لباس‌ها را همراه دیگر اقلام پارچه‌ای مانند پرده، ملحفه، کوسن و… نشویید. در هنگام شستشو به رنگی بودن یا تیره بودن لباس‌ها توجه ویژه‌ای کنید. سعی کنید لباس‌ها را برای خشک شدن در فضای باز و در مقابل نور ملایم خورشید قرار دهید.

اگر لکه‌هایی بر روی لباس شما پدیدار شده است، قبل از اینکه آن را به لباسشویی بسپارید، با شوینده‌های لکه‌بر آنها را پاک و تمیز کنید.

در استفاده از سفید کننده‌ها دقت کنید، زیرا استفاده بیش از حد از این محلول‌ها باعث زرد یا خاکستری شدن لباس‌ها می‌شود. لباس‌های سفید را پس از هر یک یا دو بار استفاده بشویید تا بر اثر آلودگی‌های بدن و عرق زرد و تیره نشوند.

برخلاف لباس‌های با رنگ روشن که باید با آب ولرم شسته شوند، برای شستشوی لباس‌های تیره و مخصوصاً مشکی از آب سرد استفاده کنید؛ آب سرد رنگ لباس را ثابت نگه می‌دارد و عمر آن را طولانی‌تر می‌کند. همچنین برای اینکه پس از شستشو، لباس‌های تیره شوره و سفیدک نزند، به جای پودر و صابون شوینده از شامپوهای مخصوص لباس تیره استفاده کنید.

ضمنا تا حد ممکن سعی کنید از دور بالای ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس ها استفاده نکنید، چرا که از استحکام الیاف پارچه می کاهد.

زمانی‌که لباس‌های خود را برای خشک شدن روبروی آفتاب قرار می‌دهید، نباید نور خورشید به صورت مستقیم و سوزان به آن بتابد.

کت و شلوار و پالتو را نباید در آب شست و شو داد بلکه برای این موارد باید از خشک شویی استفاده نمود و هنگام اتوکشی باید از بخار و حرارت 150 درجه سانتی‌گراد انجام شود.

 

نحوه اتوی صحیح لباس

ابتدا مطمئن شوید که از اتو آبی نمی‌چکد، در صورتی‌که اتو تمیز کننده خودکار دارد مرتباً از آن استفاده کنید تا از چکیدن آب بر روی البسه جلوگیری شود. اتوی گرم را روی یک موم کاغذی قرار دهید تا آهار آن پاک شود و اگر در طول اتو کشیدن لباس با لکه‌های زرد کثیف شد، سریعاً آن را بشویید.

هنگام اتوی البسه با رنگ تیره و مشکی، یک پارچه نازک روی لباس‌ها قرار دهید تا جای اتو بر روی لباس نیافتد!

برای اتوی لباس‌های خاص مانند لباس کار، پوشاک ورزشی، لباس فرم مدارس، لباس کارگری، مانتو اداری و… بهتر است از اتوهای صنعتی استفاده شود؛ چرا که هم کیفیت لباس‌ها حفظ می‌شود و هم ماندگاری آنها بالا می‌رود.

به خصوص در مورد لباس مدرسه، از بالاترین درجه حرارت اتوهای خانگی استفاده نکنید.

 

نحوه نگهداری صحیح لباس‌ها در کمد لباس

نگهداری لباس در کمد شاید مهمترین بخش این مقاله باشد چرا که با نگهداری درست از لباس‌ها می‌توان عمر آنها را طولانی‌تر کرد.

باید به طرز آویزان شدن لباس‌ها دقت کرد، چرا که بعضی از لباس‌ها به خاطر بافت پارچه و نوع الیافشان ممکن است حالت طبیعی خود را از دست بدهند.

هنگام آویزان کردن پیراهن‌ها حتماً دکمه آنها را ببندید و اگر لباسی دارید که زیپ‌دار است، زیپ آن را ببندید تا هم حالت خود را حفظ کند و هم زیپ آن باعث نخ کش شدن دیگر لباس‌ها نشود. چند پیراهن را بر روی هم آویزان نکنید تا پیراهن‌ها چروک نشوند.

پیراهن‌ها را در کمد تا نکنید و لباس‌ها را به هم نفشارید؛ برای آنها فضای تهویه و تنفس باقی بگذارید تا آسیبی به لباس‌ها نرسد. فضای داخلی کمد را خشک و خنک نگه دارید.

پارچه‌های شلوار باید از خط اتو روی هم قرار گیرند و سپس توسط رخت آویز داخل کمد آویزان شوند. هرگز شلوارها را با کمربند آویزان نکنید تا شلوار حالت اصلی خود را از دست ندهد. کت و شلوارها باید بر روی رخت آویزهای پهن که حالت خمیده رو به جلو دارند آویزان شوند.

به هیچ عنوان لباس‌های عرق کرده، کثیف خود را در بین دیگر لباس‌ها در کمد قرار ندهید و همچنین هنگام تعویض لباس ابتدا نیم ساعت آنها را بیرون از کمد نگه داشته و بعد از آن در کمد قرار دهید.

لباس کار، پوشاک ورزشی، لباس کارگری و… را در صورتی‌که تمیز هستند، در کمد آویزان کنید و آنها تا نکنید و اگر کثیف هستند، ابتدا آنها را تمیز کنید. بهتر است لباس کار خود را از دیگر لباس‌ها مجزا کنید و همه را در کنار یکدیگر قرار ندهید.

پارچه‌های مخمل و ابریشم را نباید تا کنید زیرا خط می‌اندازند و جلوه و بافت آنها از بین می‌رود؛ بهتر است این پارچه‌ها را دور یک استوانه بپیچید و در کمد نگهداری کنید.

 

سخن آخر

نگهداری البسه به موارد متعددی بستگی دارد، علاوه بر موارد بالا رعایت نکاتی دیگر نیز احتیاج است، به عنوان مثال: لباس‌هایتان را بعد از آرایش روزانه به تن نکنید تا لک آرایش به پیراهن و لباس‌های شما نگیرد و یا برای خشک کردن لباس از خشک کن استفاده نکنید و بسیاری موارد دیگر که برای مرتب نگه داشتن لباس‌هایتان باید آنها را رعایت کنید.

به گفتگو بپیوندید