رد کردن لینک ها

ترفند های جلب رضایت کارمندان

برای اینکه سازمانی موفق و پیشرو داشته باشیم، ابتدا باید کارکنانی راضی و با انگیزه داشته باشیم تا بهره وری کاری آنها، سازمان را به سمت توسعه و پیشرفت سوق دهد. یکی از نکات تأثیر گذار بر افزایش بهره وری سازمان، خوشحال سازی کارمندان است. این امر می‌تواند با ایجاد محیطی با نشاط و خلاق، لباس فرم اداری زیبا و راحت، امکانات اولیه رفاهی، امنیت شغلی، حقوق و مزایا، مرخصی و دوره‌های آموزشی و تفریحی برای کارکنان ایجاد گردد.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم درباره شش ترفندی صحبت کنیم که با اعمال آن در سازمان می‌توانیم کارکنانی خوشحال و راضی داشته باشیم که هدفشان توسعه سازمان و تعالی آن است.

 

1- مزایای کارمندی

حقوق یکی از تأثیر گذارترین موارد در خوشحالی کارمندان است، اما در مقابل آن مزایا درجه رضایت مندی کارکنان را با افزایش بسیار زیادی روبرو می‌کند. با اختصاص دادن مزایا به کارمندان سازمان‌تان می‌توانید بهره وری و راندمان کاری آنها را افزایش دهید؛ مزایایی مانند: برنامه‌های سلامت، مشاوره تغذیه، مشاوره روان شناسی، مشاوره خانواده، تعطیلات، اردوهای آموزشی و تفریحی، مراقبت از کودکان، بن خرید لباس فرم مدارس دانش آموزان، بیمه‌ عمر، بیمه تکمیلی، بن‌های تخفیف، هدایای مناسبت‌های ویژه،  و…

با دادن مزایا به کارمندان‌تان، شاهد لذت بردن دو برابری از کارشان خواهید بود.

 

2- ارتباط دو طرفه کارمندان و مدیران

متأسفانه کارکنان فکر می‌کنند مدیران به حرف‌های آنها گوش نمی‌کنند، براساس تحقیقی که انجام شده است و طبق آمار کشور دانمارک دارای رتبه یک شادترین راضی‌ترین کارمندان است چرا که در هر هیئت مدیره‌ای چند صندلی برای کارمندان وجود دارد که می‌توانند با با مدیران ارشد سازمان خود در ارتباط باشند.

این امر امکان مشارکت کارکنان در سازمان و همچنین رساندن مشکلات و درخواست‌ها به گوش مدیران را آسان‌تر و هموارتر می‌کند. کارمندان ترجیح می‌دهند در سازمانی کار کنند که ارتباطات در آن آزاد باشد و بتوانند رابطه مستقیمی با مدیران سازمان داشته باشند.

 

3- فضای کاری مناسب و امکانات اداری و رفاهی لازم

یکی از مسائل مهمی که تمام سازمان‌های اداری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، فراهم کردن فضای کاری مناسب به همراه امکانات اداری و رفاهی مورد نیاز کارمندان است. اگر سه کارمند در یک اتاق کوچک با امکانات اداری کم یا قدیمی و پر از پرونده و کاغذهای باطله کار کنند، مطمئناً راندمان کاری مثبتی نخواهند داشت.

اما تصور کنید این سه کارمند در یک اتاق با فضای مناسب، میز و صندلی‌های نو، رنگ دیوار شاد، امکانات اداری نو و دیجیتال، یونیفرم زیبا و راحت، کامپیوترهای نو و پر قدرت با امکانات رفاهی و ورزشی مناسب در محیط سازمان و دیگر مزایا قرار دارند، پیشرفت کاری، رضایت شغلی، خوشحالی و نشاط کارمندان در این اداره تضمینی خواهد بود.

 

4- برنامه‌های علمی – آموزشی مناسب برای کارمندان

اکثر کارمندان علاقه بسیاری به گذراندن دوره‌های حرفه‌ای علمی – آموزشی دارند تا بتوانند سطح علمی و توانایی خود را افزایش دهند. کارفرمایان و مدیران نباید تأثیر آموزش بر کارکنان و نیز شادی آنها در آینده را دست کم بگیرند. همچنین مطالعات جدید نشان می‌دهند که جلسات آموزشی معارفه و آشنایی با راهبری که توسط شرکت برگزار می‌شوند، باعث می‌شوند بین کارکنان ارتباط بهتری به وجود بیاید.

همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارکنان جدید و اینکه درک کنند در سازمان‌شان به دنبال چه هدفی باید باشند، می‌توانید در اجرای خوشحال‌ سازی کارمندان مفید واقع شود.

جیمی گرومان استاد دانشگاه گوئلف است که درباره این مورد گفته است: وقتی کارکنان جدید را فوری سر کارشان بفرستیم، باعث می‌شویم که جای‌گیری آنها در ارتباطات اجتماعی بر پایه پیش فرض‌های قبلی باشد، نه اینکه بتواند به آن شکل بدهد. شرکت‌ها از تأمین احساس سلامت کارکنانشان و اینکه به کارکنان جدید کمک کنند تا از پتانسل‌های خود استفاده کنند، سود خواهند برد.

 

5- تعادل بین کار و زندگی کارمندان

آیا کارمندان شما بلافاصله بعد از کار به خانه بر می‌گردند؟ آیا صبح‌ها خوش‌رو و خوش اخلاق هستند؟ آیا از اینکه کارمند شما هستند، احساس غرور و افتخار می‌کنند؟ آیا با ارباب رجوع یا مشتریان شرکت با مهربانی سخن می‌گویند؟ و یا بعد از اتمام ساعت کاری باز هم اضافه کاری می‌کنند؟ یا به شغل دوم می‌پردازند؟ و صبح‌ها بداخلاق، بی حوصله و اخمو هستند؟

در صورتی‌که موارد مثبت بالا در کارمندان شما بروز می‌کند یعنی شما توانسته‌اید برای آنها محیط کاری ایده‌آل درست کنید، توانسته‌اید تعادلی بین کار و زندگی آنها برقرار کنید. شما باید برنامه‌ای برای آنها تدوین کنید که در ساعات معینی در روز با راندمان کاری بالا بر سرکار خود خود حاضر شوند و پس از آن بقیه ساعات را با خانواده خود بگذرانند تا بتوانند روحیه خود را تازه کنند و برای روز کاری بعد آماده شوند.

اگر کارمندان فقط شب‌ها به منزل بروند و وقت تفریح و شادمانی با خانواده خود نداشته باشند، هم از لحاظ کاری افت خواهند کرد و هم روابط زندگی‌شان با مشکل روبرو می‌شود. پس یکی از ترفندهای مهم ایجاد تعادل بین کار و زندگی کارمندانتان است.

 

6- اجازه خلاقیت کارمندان را بدهید

کارمندان باید از حاشیه امن خودشان خارج شوند و بتوانند استعدادهای خودشان را شکوفا کنند. اگر کارمندان فقط به وظیفه اداری خودشان عمل کنند، این مورد برایشان عادت شده و هیچ چالشی را قبول نخواهند کرد. اما اگر محیط کاری را به صورتی آماده کنیم تا بتوانند خلاقیت خودشان را نشان دهند و یا نظری درباره مسائلی که اجازه اظهار نظر دارند، بدهند؛ می‌توان مهارت‌ حل مسئله آنها را پرورش داد و آنها نیز از این مسئله خوشحال و راضی خواهند بود.

 

سخن آخر

رضایت شغلی حوزه‌ای است که در آن دیدگاه‌های روان شناختی اجتماعی، جامعه شناختی، اقتصادی، علوم سیاسی و تربیتی هر یک به سهم خود در آن سخن گفته‌اند. امروزه در هر کشوری هزاران شغل و حرفه وجود دارد که افراد مختلف به آن اشتغال دارند و از این طریق به زندگی خود ادامه می‌دهند.

آنچه همواره مورد توجه روانشناسان و اندیشمندان علوم اجتماعی بوده، رضایت شغلی کارکنان و آثار این رضایت در روحیه آنها و بازدهی کارشان می‌باشد که با انجام ترفندهای بالا و دیگر ترفندهای لازم قابل دستیابی هستند.

به گفتگو بپیوندید