رد کردن لینک ها

ترفندهای نگهداری از لباس های زمستانی

سه ترفند ساده برای نگهداری از لباس‌های زمستانی

نگهداری از لباس‌های زمستانی به دلیل نوع جنس پارچه‌های لباس، رنگ و حجم آنها شاید کمی دشوار باشد. اما ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید با رعایت آنها ماندگاری لباس‌های زمستانی را در حد قابل قبولی نگه دارید.

 

انواع لباس زمستانی

کت، ژاکت، لباس و شلوار پشمی، لباس خزدار، لباس‌های چرمی، اورکت، پالتو، لباس‌های کرک و مخمل، مانتو زمستانی، انواع کاپشن، سوئیشرت، پلیور، جلیقه، بلوز یقه اسکی، لباس‌های بافتنی، بارانی و… از انواع لباس‌های زمستانی هستند و در کنار آنها می‌توان کاپشن‌های مخصوص پوشاک کار زمستانی را نیز اضافه کرد.

همچنین شال گردن، شال زنانه، دستکش، کلاه، جوراب، انواع کفش‌ها و بوت‌ها نیز از ملزومات پوشش زمستانی هستند. اولین شرط برای نگهداری از البسه زمستانی، تمیز کردن لباس‌ها است، در صورتی‌که کثیف هستند آنها را اول تمیز کنید و سپس به کمدتان منتقل کنید.

 

ترفندهای نگهداری از لباس‌های زمستانی

  • محل نگهداری از لباس‌ها

بهترین مکان برای نگهداری از لباس‌های زمستانی یک مکان خشک، سرد، تمیز و تاریک است. در صورتی‌که لباس‌های زمستانی خود را در انباری نگهداری می‌کنید حتماً در آنجا نفتالین یا قرص ضد حشره در کنار لباس‌ها قرار دهید. البته ژاکت‌ها را به هیچ عنوان در انباری و با چوب رختی نگهداری نکنید.

اگر لباس‌هایتان را در کمد قرار می‌دهید، بهتر است لباس‌های رنگی را از تیره جدا کنید. به هیچ عنوان برای نگهداری از لباس‌ها از پلاستیک‌هایی مانند پلاستیک خشکشویی استفاده نکنید و در صورت نیاز لباس‌هایتان را در جعبه‌های حصیری، چوبی و یا پارچه‌ای قرار دهید.

اگر در لباس کار زمستانی یا لباس مدارس یا فرم خود زیاد عرق می‌کنید، آنها را آویزان کرده و در فضایی باز قرار دهید. البته قبل از آن لکه‌های روی لباس را با آب سرد بشویید. اینگونه لباس‌ها را در محیط مرطوب قرار ندهید.

  • آویزان یا تا کنید

پوشاکی مانند پالتو یا کت، پوست و خز طبیعی، شلوارهای کتان و جین را حتماً در کمد آویزان کنید اما بافتنی‌ها، چرمی‌ها و پشمی‌ها را تا کنید. برخی پوشاک زمستانی دارای پرز و خز هستند، بهتر است در نگهداری آنها دقت بیشتری داشته باشید و آنها را جدا از سایر لباس‌ها قرار دهید تا پرز و خز آنها روی دیگر لباس‌ها نریزد.

لباس پشمی را باید به وسیله یک چوب رختی پهن آویزان کنید تا از قسمت شانه کش پیدا نکند، این لباس‌ها نباید در جای تنگ قرار گیرند زیرا نیاز به تنفس دارند.

ژاکت‌ها، پلیور، بافتنی‌ها و سوئیشرت‌ها را تا کنید و در کمد خود قرار دهید. البته بهتر است لباس‌های رنگی و تیره را جداگانه قرار داد. مانتو، پالتو، کت و کاپشن‌های خود را نیز با چوب رختی محکم و پهن در کمد لباس‌تان آویزان کنید.

  • شستشو مناسب لباس‌های زمستانی

پارچه کشمیر یکی از پارچه‌هایی است که برای دوخت لباس زمستانی به کار می‌رود، برای شستشوی اینگونه البسه بهتر است آنها را با دست و با آب سرد و شامپوی بچه بشویید تا نرمی و لطافت آن باقی بماند. در ضمن شستشوی لباس‌های ترمه دو بار در هر فصل کافی است. بعد از شستشو آنها را از روی دست آویزان نکنید چون آسیب خواهند دید، باید آنها را مانند یک توده دور هم پیچید و برای خشک کردن بر روی زمین یا جای دیگری قرار داد (نباید آویزان شوند).

برای شستن لباس‌های پشمی از آب ولرم و یک ماده شوینده نیمه ضعیف استفاده کنید و سپس با آب سرد آن را آبکشی کنید؛ البته بهتر است در اول و آخر فصل زمستان لباس‌های پشمی را به خشکشویی سپرد و در طول زمستان فقط با آب سرد و دست آن را شست.

کت‌های پردار، ژاکت و جلیقه را می‌توان با ماشین لباسشویی شست اما آب باید گرم و با دور ملایم باشد اما برای خشک کردن باید روی آب سرد تنظیم گردد تا چروک‌های اضافی را از بین ببرد. اگر بعد از استفاده از خشک‌کن ماشین لباسشویی هنوز هم خشک نشده‌اند، آنها را دوباره درون خشک‌کن قرار دهید و این‌بار درجه گرما را بالاتر ببرید.

برای لباس‌های پرزدار و مخمل هر از گاهی از پرزگیر استفاده کنید تا گرد و خاک و پرز از روی آنها برداشته شوند. اما برای شستشو لباس‌های مخمل می‌توانید از لباسشویی استفاده کنید و یا آن را داخل حمام مرطوب آویزان کنید تا چروک‌هایش برطرف شوند.

لباس‌هایی که دارای خز مصنوعی هستند، اصولاً قابل شستشو هستند اما آستر داخلی آنها قابل شستشو نیستند. همچنین برای خشک کردن این لباس‌ها نباید آنها را در برابر گرمای زیاد قرار داد.

نگهداری از لباس چرم خیلی ساده می‌باشد، لکه‌های اینگونه پوشاک به وسیله یک پارچه نم‌دار پاک می‌شوند. اغلب می‌توان لباس‌های چرم را در ماشین لباسشویی شست اما ابتدا باید لیبل روی این پوشاک را مطالعه کنید. به هیچ عنوان آنها در خشک‌کن لباسشویی خشک نکنید چون ممکن است قسمت‌هایی از چرم ذوب شوند.

 

سخن آخر

یکی از نکات مهمی که در نگهداری لباس‌های زمستانی باید رعایت کنید این است که هنگام جمع آوری، آنها را دسته بندی کنید، یعنی پلیورها را در یک قسمت، ژاکت‌ها را در یک قسمت و همچنین از نظر رنگ‌بندی و نوع پارچه‌ها آنها را جداسازی کنید.

لباس کار زمستانی، لباس فرم مدارس، پوشاک ورزشی، مانتو اداری زمستانی، پالتو و کاپشن به این علت که ممکن است در طول روز چندین بار استفاده شوند، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتر و اصولی‌تری دارند.

 

به گفتگو بپیوندید