رد کردن لینک ها

بهترین ترکیب رنگ در لباس فرم

ترکیب رنگی ایده‌آل برای لباس فرم اداری کدام است؟

بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ دولتی و خصوصی معمولاً از یک تم خاص برای پوشش پرسنل خود بهره می‌برند؛ طرح و رنگ این پوشش با زمینه فعالیت و رنگ سازمانی شرکت‌ها  همخوانی دارند و در تمام دنیا این نوع پوشش را پوشش فرم اداری می‌نامند.

در این مطلب قصد داریم درباره رنگ‌ها و ترکیب رنگی مناسب این نوع پوشش صحبت کنیم. چه ترکیب رنگی برای لباس فرم اداری بانوان مناسب است و چه ترکیب رنگی برای لباس اداری آقایان؟ آیا لباس کار کارمندان با کارگران متفاوت است؟ اگر شرکتی لباس فرم اداری نداشت، از چه نوع و چه رنگ لباسی یا مانتو اداری استفاده کنیم؟ در این مقاله جواب این سوالات را دریافت خواهید کرد.

 

رنگ‌ها در پوشاک کار

رنگ لباس‌های رسمی و اداری اغلب سازمان‌ها تیره انتخاب می‌شوند و در واقع این رنگ یک استاندارد جهانی برای پوشش اداری است. ترکیب رنگی در اغلب سازمان‌ها رنگ‌های سرمه‌ای، مشکی، زغالی و طوسی است. بهتر است بدانید این موضوع نسبی است، چراکه بسیاری از شرکت‌ها براساس نوع فعالیت و رنگ سازمانی خود اقدام به تهیه پوشاک کار و لباس اداری می‌کنند. اما به دلیل دیرتر کثیف شدن پوشاک با رنگ‌های تیره غالباً در فرم اداری استفاده می‌شوند.

یکسان سازی یکی از خصوصیاتی است که باعث می‌شود سازمان‌ها و شرکت‌ها برای پوشش کارکنان خود از لباس فرم اداری استفاده کنند که اغلب شامل مانتو، شلوار و مقنعه برای کارمندان خانم و پیراهن و کت و شوار برای پوشش اداری آقایان هستند. اما در نهایت نوع انتخاب لباس و مانتو اداری بستگی به این دارد که کارمندان در آن لباس احساس راحتی داشته باشند.

 

بهترین ترکیب رنگی برای لباس فرم اداری

همانطور که می‌دانید در کشور ما براساس قوانین و شرایطی که وجود دارد، نوع پوشاک کار و اداری بانوان و آقایان تفاوت زیادی دارند، بر همین اساس ما نیز لباس‌های فرم اداری را به دو نوع فرم اداری بانوان و فرم اداری آقایان تقسیم می‌کنیم:

 

1. فرم اداری بانوان

فرم اداری بانوان از سه گروه پوشاک تشکیل شده است: مانتو اداری، شلوار و مقنعه که در برخی سازمان‌ها اکسسوری‌ها و لوازمی دیگر نیز به آنها اضافه می‌شوند، مانند: شال، هد، دستکش، دستبند، کیف و…

برای طراحی مانتو اداری باید به نکات خاصی از جمله جنس پارچه، مناسب بودن در فصول مختلف، رنگ پارچه و… توجه کرد. اصولاً رنگ فرم اداری بانوان با توجه نوع فعالیت آنها و رنگ سازمانی انتخاب می‌شوند. برای مثال در فرم اداری شرکت‌های هواپیمایی از ترکیب دو رنگ در لباس‌ها استفاده می‌شود و به آن اکسسوری‌هایی مانند شال یا هد سر نیز اضافه می‌شوند.

بهترین ترکیب رنگی در فرم اداری بانوان، بر اساس المان هایی مثل رنگ برند، رنگ محیط کاری یا آثار روانشناسانه رنگ ها می باشد. برای رنگ مقنعه و شلوار بهتر است از رنگ‌های مطابق رنگ مانتو که معمولاً سرمه‌ای یا مشکی است استفاده کرد. می‌توان برای ایجاد تفاوت در رنگ‌ها از ترکیب‌های رنگی نزدیک به هم استفاده کرد، برای نمونه ترکیب رنگ مانتو سرمه‌ای و شلوار آبی تیره نیز می‌تواند ترکیب مناسبی باشد، اما ترکیب مانتو آبی و شلوار قرمز برای فرم اداری مناسب نیست!

ترکیب رنگی مانتو اداری سرمه‌ای، قرمز نیز با شلوار و مقنعه مشکی یا مانتو گلبهی، قرمز با شلوار و مقنعه مشکی نیز ترکیب مناسبی برای بانوان است.

بنابراین رنگ‌های مناسب فرم اداری بانوان کرم، سرمه‌ای، مشکی، طوسی، خاکستری، بژ و قهوه‌ای است؛ البته در استفاده از ترکیب رنگی قهوه‌ای باید احتیاط کرد.

 

2. فرم اداری آقایان

کت و شلوار رسمی‌ترین فرم اداری آقایان است و چند ترکیب رنگی می‌تواند شما را خاص نشان دهد. رنگ کت و شلوار سرمه‌ای، مشکی، آبی نفتی و دیگر رنگ‌های تیره مناسب‌ترین رنگ‌ها هستند و پیراهن‌های سفید، آبی آسمانی، مشکی، طوسی و سرمه‌ای ترکیب مناسبی برای کت و شلوار شما می‌باشد.

جوراب مشکی یا سرمه‌ای با کمربندی مشکی و ساده نیز ترکیب مناسبی برای فرم اداری شما می‌باشند. اگر در سازمان شما از کروات استفاده می‌شود، رنگ کروات شما می‌تواند مشکی، قرمز، بنفش و… باشد.

در صورتی‌که از کت و شلوار خط دار یا راه راه استفاده می‌کنید، حتماً دارای خط‌های ریز باشد و پیراهن مورد استفاده هم ساده باشد.

 

اگر سازمان شما فرم اداری نداشت…

برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها پوشش فرم اداری را لازم نمی‌دانند و به همین جهت انتخاب لباس کار را بر عهده خود پرسنل قرار داده‌اند و انتخاب نوع پوشش فرم اداری را آزاد گذاشته‌اند؛ بر همین اساس در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم که می‌تواند به عنوان پوشش اداری با رنگ مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

برای انتخاب رنگ مناسب پوشاک کار خود به رنگ پوست‌تان نیز توجه کنید. اگر پوست تیره دارید، باید از لباس‌هایی با رنگ روشن‌تر از پوست‌تان استفاده کنید و در صورتی‌که رنگ پوست شما روشن است، بهتر است از لباس‌هایی با رنگ تیره استفاده کنید.

برای کارمندان مرد بهترین پوشش اداری، استفاده از پیراهن سفید، سرمه‌ای یا مشکی با کت و شلوار طوسی می‌باشد و یا بهتر از آن، ترکیب پیراهن سفید و کت و شلوار مشکی. اگر می‌خواهید در محل کار خود جلوه بیشتری داشته باشید و در نگاه دیگران فرد تأثیرگذاری معرفی شوید، ترکیب پیراهن آبی روشن و کت و شلوار مشکی را امتحان کنید.

اگر با پوشیدن کت و شلوار میانه خوبی ندارید، هنوز هم می‌توانید هم فرم اداری خود را حفظ کنید و هم در محل کار خود خوش پوش باشید؛ ترکیب‌های پیراهن سفید و شلوار مشکی، پیراهن سفید یا آبی نفتی با شلوار کتان کرم رنگ، خاکی یا طوسی می‌تواند نمونه‌ای از ست لباس اداری باشد. لباس‌های راه راه یا چهار خانه رنگی نیز می‌توانند یکی از انتخاب‌های حرفه‌ای شما باشند.

 

پوشاک کار کارخانجات، بیمارستان‌ها و…

برخی کارخانه‌ها برای کارگران خود لباس کارگری انتخاب می‌کنند که بهترین ترکیب رنگی آنها توجه به رنگ سازمانی کارخانه می‌باشد؛ برای دوخت لباس کار کارگران می‌توان از رنگ‌های شاد و غیر اداری مانند قرمز، زرد، نارنجی، سبز و… نیز استفاده کرد هرچند که رعایت اصول ایمنی در انتخاب رنگ لباس کار صنعتی در اولویت است.

البسه بیمارستانی نیز برای بیماران، پرسنل، پرستاران، پزشکان، نگهبانان و… تولید می‌شوند که براساس رده کاری متفاوت هستند و اغلب باید از رنگ‌های شاد برای روحیه دادن و تأثیر گذاشتن بر روی بیماران استفاده کنند. اما مهمترین فاکتور در لباس های بیمارستانی اصول بهداشتی است. برای همین است که روپوش پزشکی سفید نماد پاکیزگی در اکثر نقاط دنیا می باشد.

برای سفارش پوشاک کار مورد نظرتان پیشنهاد ویژه‌ای برای شما داریم؛ فراپوش یک برند ایرانی تولید پوشاک فرم اداری است که فروش اینترنتی لباس فرم را برای سهولت در ثبت سفارش برای سازمان‌ها، شرکت‌ها، بیمارستان‌ها، آموزشگاه‌ها و… فراهم نموده است و لباس‌های فرم را با بهترین کیفیت و قیمت عرضه می‌کند.

 

به گفتگو بپیوندید