رد کردن لینک ها

شیوع کرونا و دانش آموزان

یکی از مهمترین چالش های پدر و مادر ها در فصل تابستان این است که بازگشایی مدارس در سال تحصیلی پیش رو در حضور مهمان ناخوانده ای همچون بیماری کرونا چگونه خواهد بود.

بر اساس مواضع رسمی مسئولین وزارت بهداشت در پاییز امسال شاهد اوج گیری دوباره اپیدمی بیماری کووید-19 یا همان کرونا ویروس خواهیم بود در حالی که طبق الگو های هر ساله، همزمان با ماه های آبان و آذر بیماری آنفولانزا نیز به پیک خود خواهد رسید.

پس می توان به پدر و مادرها حق داد، چرا که موضوع حفظ سلامت دانش آموزان موضوعی بسیار جدیست !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر این حقیقت را بپذیریم که نمی توان بیش از این با توجه به محدودیت های موجود، با استفاده از آموزش های از راه دور و از طریق اینترنت به رتق و فتق امور آموزشی کشور در وزارت آموزش و پرورش پرداخت، درمی یابیم که از امروز باید فکری به حال آن روزهای کرونایی-آنفولانزایی کرد.

تلاش هایی باید صورت گیرد، هم از سوی مسئولان و هم از طرف دانش آموزان و والدینشان !

مسئولین ذیربط می توانند با انجام اقداماتی همچون موارد ذیل در راستای کنترل تأثیرات این ویروس خطرناک گام بردارند :

  • انعطاف لازم برای جبران عقب ‌ماندگی‌های ناشی از تعطیلات متعدد و احتمالی طی سال تحصیلی پیش رو در مورد زمان شروع و پایان سال تحصیلی و همچنین زمان برگزاری امتحانات میان ترم و پایانی در نظر گرفته شود.
  • کاهش تعداد دانش آموزان حاضر در مدرسه به طور همزمان از طریق به کارگیری روش هایی مانند ایجاد شیفت های میانی، حضور دانش آموزان به شکل نوبتی و یک روز درمیان.
  • کاهش ساعات حضور دانش آموزان در مدرسه از طریق کم کردن ساعات آموزشی به وسیله ی ایجاد سازکارهای تکلیفی در منزل برای دانش آموزان که از ظرفیت تعطیلات آخر هفته ی آنها استفاده نماید.
  • ثبت نام از دانش آموزانی که در شعاع بسیار نزدیک به هر مدرسه سکونت دارند.
  • کنترل پیوسته و دوره ای سلامت کارکنان و دانش آموزان و بهداشت مجموعه ی مدارس.
  • گندزدایی و میکروب زدایی از مدارس به شکل روزانه.
  • توزیع ملزومات بهداشتی همچون دستکش، ماسک و محلول های ضدعفونی کننده ویژه دانش آموزان به شکل روزانه.
  • الزام به فاصله گذاری میان دانش آموزان و پرسنل مدرسه به گونه ای که از تجمعات جلوگیری شده و حدفاصل حداقل یک متری در هر شرایطی رعایت شود حتی درون سرویس های حمل و نقل دانش آموزان.
  • بررسی سلامت خانواده ی دانش آموزان.
  • ساماندهی دوباره ی مسائلی همچون سرویس ایاب و ذهاب، بوفه مدرسه و لباس فرم دانش آموزان.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از سویی دیگر مسئولیت دانش آموزان و والدینشان نیز کمتر از مسئولین نخواهد بود.

پدر و مادرها می بایست مسئولیت خطیر مطالبه گری از مسئولان را به عهده گیرند و همچنین تلاش بسیاری در جهت آگاه سازی فرزندانشان در مورد زوایا و ابعاد جدی و خطرناک این بیماری به کار بندند.

رعایت بهداشت فردی، خودکنترلی، شستو وشوی مداوم دست ها و صورت و الزام به حفظ فاصله ی ایمن در بین دانش آموزان نیز از اصول بسیار مورد توجه باید باشد. اینکه دانش آموزی حتی با علائمی شبیه سرماخوردگی به مدرسه مراجعه کند به هیچ وجه قابل قبول نیست و مسئولیت این کوتاهی فقط و فقط متوجه والدین آن دانش آموز خواهد بود.

اگر در مورد توزیع ملزومات بهداشتی همچون ماسک و… از سوی مسئولین کوتاهی صورت گرفت می بایست والدین علی رغم دشواری های موجود این خلا را جبران نمایند.

 

همچنین ضروری است به شکل روزانه کلیه ی لباس های فرم مدرسه ی فرزند خود و سایز لوازم همراه مانند کیف و دفتر و مداد و …. را بعد از مراجعت به منزل به دقت شست و شو و ضدعفونی نمایند، به همین دلیل به واسطه ی رعایت اصول اولیه ی بهداشتی الزامی خواهد بود تا برای این سال تحصیلی، حتما بیش از یک دست لباس فرم تهیه گردد تا این شست و شوهای مداوم خود به عاملی برای ایجاد شرایطی غیربهداشتی و ناایمن تبدیل نگردد.

موضوع مهم دیگر مسئله ی تهیه ی لباس فرم امسال دانش آموزان خواهد بود !

هر ساله در بهار و تابستان دانش آموزان برای سایزگیری و همچنین خرید لباس فرم مدرسه ی خود مجبورند به مراکزی مراجعه کنند که برای این موضوع تدارک دیده شده اند. این مراکز اغلب بسیار شلوغ و پر ازدحام هستند و دانش آموزان مجبورند در شرایطی با بهداشت پایین اقدام به پرو لباس های متعددی کرده تا لباس مناسب خود را انتخاب نمایند، لباس هایی که ممکن است در طی یک روز توسط افراد زیادی پوشیده شده باشد !!

این به معنای خطر بزرگی در مورد افزایش امکان ابتلا به بیماری های واگیر دار به خصوص کرونا خواهد بود. به همین دلیل ضروری است والدین محترم حساسیت های موجود در این باره را درک کرده و به شکل یک مطالبه ی جدی از مسئولین مدارس درخواست نمایند تا با ایجاد شرایطی ایمن و بهداشتی خطرات احتمالی را از بین برده تا بدون دغدغه، فرآیند سایزگیری و خرید لباس فرم مدارس در سال تحصیلی 1399-1400 به انجام رسد.

فراپوش نیز در این خصوص تلاش کرده تا به مسئولیت خود درباره ی سلامت جامعه بالاخص دانش آموزان عزیز از طریق باز آفرینی فرآیندها و زیرساخت های حوزه ی لباس فرم مدرسه، مطابق با انتظارات و احتیاجات موجود، جامه ی عمل بپوشاند.

 

 

 

 

 

 

در این باره بیشتر خواهید شنید ….

به گفتگو بپیوندید